E

lçatımlılığa önem veren"Apple", limitli hereket qabiliyyetine sahib ve ya fiziki mehdudiyyetliistifadeçiler üçün yenilikler teqdim etdi. "Apple Watch"un kiçikekranına toxunmaqda ve ya orada hansısa emeliyyatları aparmaqda çetinlik çekenistifadeçiler üçün “AssistiveTouch” adlı yeni funksiya bu yeniliklerin arasındayer alır. Bu yenilikler sayesinde istifadeçiler el hereketleri ile “AppleWatch” üzerinde emeliyyatları yerine yetire bilecek. “Apple”, limitli hereketqabiliyyetine sahib istifadeçilerin bu funksiya sayesinde cihazı daha rahatistifade etmesini hedefleyir.

Saat istifadeçinin barmaq ve ya el hereketini ölçerek ona nezeren emeliyyatlarıyerine yetirmesini temin edir. Eli yumruq halına getirerek ve ya baş barmaqla şehadetbarmağı birleşdirerek kursoru idare ede, zengleri cavablaya, bildirişleri açabilerler.

“Apple”, “AssistiveTouch”funksiyasının bu cihaza üstünlük verenlerin sayının artıracağına inanır. Teqdimedilen diger elçatımlılıq yeniliklerinin arasında sesle nezaret etme emeliyyatları,ekran ve metn ölçülerinin tenzimlenmesi, reng korluğu, görme qabiliyyeti zeifolanlar üçün xüsusi seçimler de mövcuddur.

Bununla bele, hele ki, bu funksiyanın hansı “Apple Watch”lar üçün uyğunolacağı açıqlanmayıb. Bir sonrakı yenilenme ile beraber bu funksiyanın istifadeçilereteqdim edilmesi gözlenilir.

Posted 
May 31, 2021
 in 
Texnologiya
 category

Daha çox

Texnologiya

 kateqoriyasından

View All